Fahrettin mutlu

Kilit Taşı

Son zamanlarda betonarme yapıların arttığı ülkemizde inşaat sektöründe sıkça kullanılan kilit taşı kullanımı yaygındır. Bu taş ile asfaltlar, kaldırımlar, halka açık parklar ve bahçeler, kamu veya özel mülke ait binalarda kullanımı oldukça fazladır. Dayanıklığı, sağlamlığı, çevreye olan zararsızlığı sebebiyle çok tercih edilen Evren kilit taşı çeşitleri bakımından da kullanım yerine göre farklılık gösterir.

Kilit Taşı Uygulamaları

Evren kilit taşları uygulanmadan önce uygulanacak bölgede altyapıya bakılır. Daha sonrasında bu bölge temizlenir engebeden arındırılır. kilit taşı Temiz hale geldikten sonra çevresindeki su kanallarının boyutlarına bakılır. Bunlar da hesaplandıktan sonra alana gereken malzemeler ve miktarları ayarlanır. Bu aşamadan sonra yapılacak en önemli şeylerden birisi ise bu işi işin ustası olan birisiyle konuşmaktır. İşinin en iyisi olan bir usta bu işlemi hem en kısa sürede hem de kusursuz yapacaktır böylece bahçelerimizin estetiği inanılmaz bir güzellikte olacaktır.

Kilit Taşı FiyatlarıKilit taşları boyutlarına ve modellerine göre farklılık gösterir. Kaliteleri standarttır. Zaten yeterince dayanıklı olan bu kilit taşlarının bizim açımızdan kalan kısmı sadece göz zevkimize uygun olan model ve renkleri seçmek olacaktır. İşçiliğin kalitesine göre fiyat skalası vardır. Ustanın tercih ettiği ve bizim pazarlık ettiğimiz rakamlarla yapılır. 3 boyutlu olan Kilitli taş de vardır ve bu kilit taşlarının fiyatları normalden biraz daha pahalıdır. Ve uygulamasına ona göre ustalarca yapılır. Zeminin törpülenmesi, kumun döşenmesi, kompresör kullanılarak zeminin iyice düz hale getirilmesi gibi işlemler işçilik açısında zor gibi görünse de oldukça basit bir uygulamadır. Ve uygulanması 1 ile 3 gün arasında sürmektedir. Tabi bu alana ve işçiliğin kalitesine bağlıdır. Kilit taşı türlerine baktığımız zaman ise s taşı, kare taşı, sekizgen taşı ve baklava taşı âşık taşı gibi modeller karşımıza çıkar. Bunlar arasında âşık taşı genel olarak peyzaj alanlarında az ama kaldırım tasarımlarda fazlalıkla kullanılıyor. S taşı, baklava taşı ve sekizgen taşı ise genelde bahçe tasarımlarda kullanılıyor. Bu taşların seçimlerinde bahçelerimize uygunluk konusunda uzmanlarla konuşup bilgi almak bahçelerimizin görünümünü kesinlikle daha fazla güzelleştirecektir. alıntı www.kilitliparketasi.com