24 Haziran 2016 Cuma

Fahrettin mutlu

Keçiören Kilit Taşı

Ankara’nın kilit taşı ilk zamanlar normal taşlardan ya da kalıp içine çimentonun dökülmesiyle bulunmuştur. Keçiören kilit taşı görünümü egzotik havadadır çünkü Gotik mimarlar değişik motiflerle süslemiştir. Doğru boyutları ya da bezemeleriyle dikkati çeken sarkık kilit taşları ortaya çıkmıştır. İnsanlar bu taşları dekoratif amaçlı güzel görünmesi için kullandıkları bilinmektedir. Çeşitli renkler ile döşendiğinde şahane görüntüler ortaya çıkmaktadır. Geçmişten günümüze dek pek çok alanlarda kullanılan kilit taşı çevre düzenlemelerinde çok tercih edilmektedir. Üretici firmalar kaliteli ve kullanışlı taşları makine teknolojisi ile çeşitli model ve renklerde üretmektedir.

Neden Kilit Taşı?
·         Kolay yapılabilmesi ve dayanıklı olmaları
·         Tek seferde döşenmişse çıkartıp tekrar takılabilmesi sebebiyle Keçiören kilit taşı fiyatları ekonomiktir. 10 ile 20 sene kullanabilmektedir. Bu sebepten eski ile yeni malzeme arasında fark yoktur.
·         Ankara’ya özgü bir güzellik katması bu özelliği ile turistlerin ilgisini çeker.
·         Her alana uyum sağlayabilirler. Kişinin istedikleri yerde yerleştirilebilir.
·         Havanın sıcak ve soğuk oluşundan etkilenmezler. Bu nedenle havaya karşı dayanıklıdır.
·         Kaldırımda, park ve bahçelerde, otoparklarda, çevre düzenlemelerinde sıkça tercih edilmektedir.
·         Çünkü bu taşlar etrafta çok güzel görüntülere yol açmakta ve biçimsiz yapıların ortadan kalkmasını
sağlamaktadır.
·         Evimizin bahçelerinde ve duvarlarında rahatlıkça kullanabileceğimiz bu taşlar aynı zamanda çok dayanaklıdır.
·         Kolay, hızlı uygulanabilir olması, fiyat olarak uygun olması nedenlerinden dolayı çok tercih edilmektedir.
·         Duvar kaplamalarında da kullanabilme özelliklerine sahiptir.
·         Dikkat edilmesi gereken nokta, Keçiören kilit taşları döşenmesinin özenle yapılması için daha çok tecrübeli firmalar ile çalışılması gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır.
·         Taşların kullanımında TSE olup olmadığına bakmamız çok önemlidir.
Kilit Taşı Uygulaması
Kilit taşı uygulaması iki şekilde yapılır. Birincisi asfalt zemine yapılan uygulama. İkincisi ise kumlu zemine yapılan uygulamadır. Her iki uygulamada yere önce kum serilir. Zeminin pürüzlü olduğu yerler bu şekilde düz ve aynı hizaya gelmiş olur. Sonrasında taşlar, işin ehli taş döşeme ustası tarafından örülür. En son örülen taşlara üstten basınç uygulanır ve sonrasında da taş aralarına kum dökülür ve işlem tamamlanmış olur.


Fahrettin mutlu

About Fahrettin mutlu

Author Description here.. Nulla sagittis convallis. Curabitur consequat. Quisque metus enim, venenatis fermentum, mollis in, porta et, nibh. Duis vulputate elit in elit. Mauris dictum libero id justo.